Otwarcie nowych Oddziałów

Otwarcie nowych Oddziałów

Nasz szpital od wczoraj ma dwa nowe oddziały: Pediatrii i Mukowiscydozy oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Uroczystego otwarcia dokonała Pani Agnieszka Kapała-Sokalska Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, Małgorzata Paszkowicz Prezes Zarządu Szpitala oraz lek. med. Ewa Sapiejka Kierownik Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy.

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy zaszczycili swoją obecnością naszą uroczystość.

Podziękowania kierujemy również w stronę Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku za wsparcie. To historyczna chwila dla naszego Szpitala, robimy wszystko, aby pobyt naszych pacjentów przebiegał w przyjaznych, bezpiecznych warunkach.

Szpital Dziecięcy Polanki jest jedyną placówką w Polsce Północnej gdzie leczone są osoby chore na mukowiscydozę. Nowy oddział zdecydowanie poprawia warunki leczenia i zapewnia realizację standardów terapii izolacyjnej pacjentów w przyjaznych warunkach. W nowym oddziale znajdzie się miejsce dla 11 pacjentów zmagających się z tą genetyczną chorobą. Pacjenci będą tu przyjmowani bez ograniczeń wiekowych. Pod opieką poradni leczenia mukowiscydozy i szpitala znajduje się w tej chwili 160 pacjentów, z czego 40 % stanowią osoby dorosłe. W ciągu roku Poradnia Mukowiscydozy udziela ponad 500 porad lekarskich, zaś na Oddziale ma miejsce ok 200 hospitalizacji.

Nową lokalizację otrzymał także Oddział Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej.  Oddział istnieje w szpitalu od 1996 roku. Jest jednym z trzech tego rodzaju ośrodków w województwie pomorskim. Świadczy usługi z zakresu intensywnej terapii dla dzieci w stanie zagrożenia życia do ukończenia 18 lat.  Oddział wyposażony jest w nowoczesną aparaturę monitorującą i podtrzymującą podstawowe funkcje życiowe. W strukturę oddziału wchodzi 6 stanowisk intensywnej terapii. Odział po remoncie został również wyposażony
w nowoczesny sprzęt przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W ciągu roku na Oddziale przebywa średnio ok 75 pacjentów.

Inwestycja została zrealizowania ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Całkowity koszt, które obejmuję również przebudowę Poradni Rehabilitacyjnej (otwarcie kwiecień 2020) wyniósł ponad 7 mln. zł.

13. luty 2020
M.J.