Nasz szpital z prestiżową nagrodą za stworzenie Ośrodka Leczenia Mukowiscydozy

Nasz szpital z prestiżową nagrodą za stworzenie Ośrodka Leczenia Mukowiscydozy

Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku 3 miejsce w prestiżowym konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” Bezpieczny Szpital Przyszłości. W konkursie organizowanym przez Idea Trade i Dziennik Gazeta Prawna nagrodzono nasz projekt „Stworzenie jedynego w regionie nowoczesnego ośrodka kompleksowego leczenia pacjentów chorych na mukowiscydozę” – Kategoria Innowacyjne rozwiązania, produkty i usługi poprawiające jakość życia. Nagrodę podczas uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie 5 października – z rąk Przewodniczącego Kapituły Marka Tombarkiewicza odebrała Magdalena Kremer – Kreft – Dyrektor ds. Ekonomiczno – Finansowych. To ogromne wyróżnienie dla naszego podmiotu.

Nagrodzony projekt dedykowany jest pacjentom chorym na mukowiscydozę leczonym w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku. Swoim obszarem obejmuje województwo pomorskie oraz województwa ościenne. Jest to jedyny ośrodek leczenia tej choroby w tym regionie Polski.

Obecnie pod opieką naszego ośrodka pozostaje około 200 pacjentów, są to zarówno dzieci jak i pacjenci dorośli (pacjenci dorośli stanowią około 50%).

W 2020 roku powstał nowoczesny oddział przeznaczony dla chorych na mukowiscydozę, w pełni dostosowany do obowiązujących na świecie wytycznych. Infrastruktura oddziału oraz zaplecze ambulatoryjne zapewnia możliwość pełnej izolacji pacjentów zarówno podczas wizyt w poradni jak i podczas hospitalizacji. Zapobiega to zakażeniom krzyżowym tak bardzo niebezpiecznym dla tych chorych. W przypadku nagłej konieczności przyjęcia do szpitala, czy też wizyty ambulatoryjnej, pacjent może natychmiast zgłosić się na konsultację.

W trakcie hospitalizacji chory może przebywać z osobą towarzyszącą- dzieckoz rodzicem, pacjent dorosły ze swoim partnerem, jest to istotne, aby pobyt w szpitalu , który zawsze jest trudny, kojarzy się z bólem i cierpieniem, odosobnieniem, niepewnością, był mniej traumatyczny, aby zapewnić pacjentowi poczucie bezpieczeństwa , aby choć trochę czuł się jak w domu.

Opieka nad chorym na mukowiscydozę zorganizowana jest zgodnie z Europejskimi standardami.

Pacjentem zajmuje się zespół wielodyscyplinarny- składający się z wykwalifikowanego i doświadczonego w tym zakresie zespołu lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów, dietetyka. Na terenie szpitala ma również siedzibę prężnie działające stowarzyszenie na rzecz pacjentów-terenowy oddział Gdański Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, które wspiera chorych i ich rodziny pod kątem socjalnym.

Od 2015 r. W Szpitalu Dziecięcym Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku istnieje Pracownia Badań Przesiewowych Noworodków. W naszym laboratorium wykonywane są badania przesiewowe wszystkich noworodków urodzonych w województwach: pomorskim i kujawsko-pomorskim. Przeprowadzane przez Pracownię analizy pozwalają na wykrycie chorób uwarunkowanych genetycznie, a jedną z tych chorób jest właśnie mukowiscydoza.

Mukowiscydoza to wrodzona choroba uwarunkowana genetycznie polegająca na zaburzeniu wydzielania przez gruczoły zewnątrzwydzielnicze. Schorzenie to najczęściej powoduje zmiany w układzie oddechowym ( uszkodzenia płuc i niewydolność oddechowa) i układzie pokarmowym (stan zaplany trzustki). Jest najczęściej występującą chorobą genetyczną u ludzi.  Według najnowszych badań w Polsce 1 na 33 osoby jest nosicielem uszkodzonego genu powodującego mukowiscydozę.

Szpital Dziecięcy Polanki jest jedyną placówką w środkowo-północnej Polsce, zajmującą się rozpoznaniem, diagnostyką i leczeniem mukowiscydozy. Opieką obejmuje ponad 200 pacjentów – w tym dzieci i osoby dorosłe z podejrzeniem lub rozpoznaną mukowiscydozą.

10. Październik 2023
MJ