Szkolenia USG dla rezydentów w Szpitalu Dziecięcym Polanki.

Rozmiar tekstu:

Current Size: 100%

Szkolenia USG dla rezydentów w Szpitalu Dziecięcym Polanki.

Szkolenia USG dla rezydentów w Szpitalu Dziecięcym Polanki

W połowie maja, w Szpitalu Dziecięcym Polanki rozpoczęliśmy cykl szkoleń USG dla lekarzy rezydentów.

- Zainteresowanie pierwszym spotkaniem pokazało nam, że warto organizować tego typu przedsięwzięcia, powiedział Błażej Littwin Przewodniczący SSMLPTU, prowadzący szkolenie.
- Na wykładzie i zajęciach praktycznych gościliśmy łącznie 20 rezydentów, ze Szpitala Dziecięcego Polanki, a także ze Szpitala św. Wojciecha na Zaspie. Cykl szkoleń zaczęliśmy zapoznaniem się
z funkcjonowaniem aparatu USG, jego obsługą, podstawami fizyki ultradzwięków, a także wprowadzeniem do ultrasonografii „Point of Care” w codziennej praktyce klinicznej – dodaje.

Szkolenia są wynikiem podjętej współpracy pomiędzy Szpitalem Dziecięcym Polanki z Polskim Towarzystwem Ultrasonograficznym i Sekcją Studentów i Młodych Lekarzy Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

- Zależy nam, żeby młodzi lekarze mogli rozwijać się i uczyć, powiedziała dr Małgorzata Paszkowicz, prezes Szpitala Dziecięcego Polanki. - Postanowiliśmy stworzyć im do tego warunki
i umożliwić zdobycie dodatkowej wiedzy w zakresie diagnostyki ultrasonograficznej.

Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie nauki i popularyzacja metody diagnostycznej jaką jest ultrasonografia wśród młodych lekarzy w trakcie specjalizacji. Szpital Polanki jest pierwszym miejscem w Polsce gdzie tego typu kształcenie skierowane będzie właśnie dla specjalizantów.

- Rezydenci szpitala będą mogli zdobywać doświadczenie w zakresie ultrasonografii nie tyko
w teorii, ale i w praktyce. Będą mieli dostęp zarówno do nowoczesnego sprzętu ultrasonograficznego jak i bezpośrednio do pacjenta - tylko tak możemy wykształcić specjalistów XXI wieku, powiedział dr hab. n. med. Wojciech Kosiak, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Młodzi adepci Szpitala Dziecięcego Polanki będą uczyć się, jak korzystać z ultrasonografu w ramach codziennej pracy klinicznej. Możliwość wykonania badania ultrasonograficznego przy łóżku pacjenta jako uzupełnienie badania fizykalnego, czyli tzw. „poinf of care”, pozwala na uzyskanie cennych informacji w bardzo krótkim czasie. W wielu przypadkach są to informacje kluczowe dla rozpoznania choroby i dla dalszego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego pacjentem.

- Ultrasonografia jest całkowicie bezpiecznym badaniem radiologicznym. Dla naszych pacjentów, szczególnie ważne jest ograniczenie ilości wykonywanych badań wykorzystujących promieniowanie jonizujące. Badanie ultrasonograficzne to umożliwia, dodaje dr Małgorzata Paszkowicz.
- Dzięki niemu pacjenci mają szansę uniknąć nadmiernej ilości badań rentgenowskich, np. przy wykorzystaniu USG płuc.

Sprzęt do szkolenia rezydentów udostępnia firma SpotMed, która współpracuje z SSMLPTU.

 

Dodane: 
18. Maj 2017